Baśnie z przymrużeniem oka, czyli Dzień Teatru w Biedrusku

            Koniec roku szkolnego bez Dnia Teatru? U nas to niemożliwe. Tym razem teatralne święto w Zespole Szkół im. 7 PSK Wlkp. w Biedrusku, wpisane już na stałe w szkolną tradycję, odbyło się w poniedziałek 17 czerwca.

Publiczność jak zwykle dopisała. Tłumnie zjawili się w szkole zaproszeni goście: pani Dyrektor Marzena Szymańska, rodzice, dziadkowie i rodzeństwo młodych aktorów.

Pierwszymi wykonawcami byli najmłodsi – dzieci z klasy 2b, które pod opieką swojej wychowawczyni, p. Aldony Pytlak, pokazały spektakl pt. „Szanuj zdrowie” na podstawie tekstu Joanny Zając „O zdrowiu i na poważnie, i na wesoło”. Maluchy z takim zaangażowaniem wcielały się w swoje role, że aż opiekunom łza kręciła się w oku, z rozbawienia i ze wzruszenia jednocześnie.

Po tym prozdrowotnym preludium nadszedł czas na baśnie. Nie były to klasyczne inscenizacje, tylko uwspółcześnione wersje, w których tajemniczość została okraszona sporą dawką humoru. Najpierw zaprezentowało się koło medialne, prężnie działające pod kierunkiem p. Moniki Kowalskiej, zrzeszające uczniów klas 4-6. W ich wykonaniu zobaczyliśmy „Brzydkie kaczątko” wg tekstu Moniki Krupy.

Kolejnym przedstawieniem była „Królewna przez smoka porwana, czyli teatr od kuchni” w wykonaniu młodszego koła teatralnego – uczniów klas piątych. A na koniec widzowie obejrzeli „Kopciuszka z M3”, zaprezentowanego przez starszy zespół teatralny, składający się z siódmo- i ósmoklasistek. Obie sztuki napisała Jolanta Jedynak. Przedstawienia miały swoją premierę 30 maja na XIX Przeglądzie Małych Form Teatralnych w Robakowie. Jury w składzie: teatrolog Agata Wittchen-Barełkowska, polonistka Agata Paprocka i reżyser teatralny Sławomir Animucki, obu spektaklom przyznali ex aequo drugie miejsce! Dodatkowo docenione zostały młode artystki, Tosia Łopka i Gabrysia Łopka, które otrzymały nagrody za mistrzowską grę aktorską.

Rodzicom gratulujemy uzdolnionych pociech, które traktują zabawę w teatr jako świetny sposób spędzania czasu.

 

Jolanta Jedynak