100. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

Być wolnym … to nic, ale odzyskać wolność – to niebo.
Johann Gottlieb Fichte

9 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji klasa 8a przygotowała apel. Dzięki niemu uczniowie klas IV-VIII szkoły podstawowej i III klasy gimnazjum, mieli okazję posłuchać utworów (słownych i muzycznych), które obrazowały tragiczną historię odzyskania przez naszych rodaków wolności i radość  wywołaną  jej odzyskaniem.

Po występie artystycznym odbył się konkurs pieśni patriotycznej pt. DROGA DO NIEPODLEGŁEJ, brali w nim udział wszyscy uczniowie. Każda klasa miała za zadanie zaprezentować wylosowany utwór i przedstawić krótką historię pieśni. Nie zabrakło takich utworów jak: Bogurodzica, Witaj majowa jutrzenko, Warszawianka 1831, Marsz, marsz Polonia, Płynie Wisła płynie, Rota, My I Brygada, Jak długo w sercach naszych, Gdy w noc wrześniową, Ojczyzno ma.

Konkurs uświetniły swoim występem wokalnym Tosia i Gabriela Łopka, które niesamowicie ekspresyjnie zaśpiewały utwór pt. Hymn do miłości ojczyzny. Mieliśmy również możliwość obejrzenia występu tanecznego zespołu Biedruskowianie, kierowanego przez p. Katarzynę Sztylkę. Tancerze, ubrani w przepiękne oryginalne stroje, żywiołowo wykonali krakowiaka.

Jury konkursu w składzie: p. dyrektor Marzena Szymańska, p. psycholog M. Grzebalska i p. Beata Kopiczko – katechetka, uznało, że nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach wiekowych. W klasach IV-VI zwycięzcami zostali uczniowie klasy 5a wśród najstarszych uhonorowano klasę 8a. Przyznano również nagrodę publiczności, którą otrzymała klasa 5a.

O godzinie 11.11, w ramach ogólnopolskiej akcji Rekord dla Niepodległej, cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki hymnu Polski. Po tym uczniowie, trzymający białe i czerwone arkusze papieru, stworzyli ogromna flagę Polski, co zostało uwiecznione na pamiątkowym zdjęciu.

Po zakończeniu uroczystości w szkole, delegacja uczniów udała się pod pomnik żołnierzy 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, którzy polegli w latach 1939-1945, aby zapalić znicz, złożyć wieniec i minutą ciszy uczcić pamięć wszystkich, którzy walczyli za naszą wolność.

Przedstawiciele najstarszych klas uczestniczyli w uroczystościach odbywających się na terenie gminy, reprezentując naszą szkołę w pocztach sztandarowych. W sobotę udali się do Chludowa a w niedziele do Golęczewa i Suchego Lasu.

Magdalena Janiszewska