Wycieczka do Warszawy

W dniach 10,11,12 października tego roku odbyła się wycieczka do Warszawy, w której brali udział uczniowie naszej szkoły. Całe trzy dni spędzone w Warszawie były bardzo ciekawe i interesujące. Zwiedziliśmy bardzo dużo miejsc. Począwszy od Zamku Królewskiego, który zachwycił nas pięknymi zdobionymi komnatami kończąc na Centrum Nauki Kopernik, gdzie mieliśmy okazję ,, pobawić się” naukowo. Będąc w Muzeum Powstania Warszawskiego przeżyliśmy niezapomnianą lekcję historii. Łazienki Królewskie oszołomiły nas swoim urokiem. Stadion Narodowy obudził w nas prawdziwych kibiców. Pomimo bardzo napiętego grafiku cała wycieczka była bardzo udana. Ta wycieczka była przepełniona wspaniałym nastrojem i dobrymi wspomnieniami.

Nadia Piasecka kl. VI A

W dniach 10-12 października br. uczniowie klas V i VI oraz reprezentanci klas VII, VIIIB i III gim. uczestniczyli w trzydniowej wycieczce do Warszawy. Celem było poznanie historii miasta i ciekawych zakątków stolicy. Już pierwszego dnia mimo zmęczenia (ponieważ stawialiśmy się na zbiórkę o godz. 5:45) udało nam się zwiedzić i poznać historię Śródmieścia Warszawy zobaczyliśmy między innymi: Plac Zamkowy na którym stoi kolumna króla Zygmunta III Wazy z 1644 roku, obok znajduje się odbudowany ze zniszczeń wojennych Zamek Królewski oraz liczne kamienice. Plac Zamkowy to również „świadek” wielu ważnych wydarzeń w historii Polski – np. odbywały się tu liczne manifestacje patriotyczne, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami. Pomnik Małego Powstańca – który upamiętnia najmłodszych uczestników powstania warszawskiego. Rynek Starego Miasta czyli prostokątny plac położony na Starym Mieście, najstarszy plac Warszawy na którym znajduje się między innymi pomnik Syreny. Barbakan czyli murowana budowla wysunięta przed linią murów miejskich. Warszawski Barbakan został wzniesiony w 1548 roku według projektu Jana Baptysty Wenecjanina jako ostatni element i dopełnienie podwójnej linii murów miejskich. Krakowskie Przedmieście jedną z z najbardziej znanych i reprezentacyjnych ulic historycznej części Warszawy. Grób Nieznanego Żołnierza symboliczny grób upamiętniający bezimiennych żołnierzy poległych w czasie wojny. Ponadto mieliśmy również okazję zwiedzić Park Łazienkowski, ulubione miejsce turystów jak również wyjątkowe miejsce odpoczynku dla mieszkańców Warszawy. Widzieliśmy tu również znajdujący się w pięknej scenerii przyrody pomnik Fryderyka Chopina – (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) pianistę , uważanego za najwybitniejszego polskiego kompozytora romantycznego. Wieczorem po bardzo intensywnym dniu rozgościliśmy się w hotelu. Drugiego dnia wycieczki po śniadaniu wybraliśmy się na spacer szlakiem Kamieni na szaniec, podczas którego poznaliśmy losy głównych bohaterów powieści Kamienie na szaniec autorstwa Aleksandra Kamińskiego: Zośki, Rudego i Alka należących do Szarych Szeregów- harcerstwa walczącego w konspiracji w czasie II wojny światowej.
Następnie rozpoczęliśmy zwiedzanie wnętrza Zamku Królewskiego, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć m.in. sale królewskie powstałe dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, sale sejmowe, salę Rycerska oraz salę Balową. Ponadto uczestniczyliśmy w multimedialnej wystawie " Zniszczenie i odbudowa Zamku” Kolejne miejscem naszej wędrówki był punkt widokowy na Stadionie Narodowym, gdzie mogliśmy podziwiać ogrom tego obiektu. Na przykład widzieliśmy skąd wychodzą piłkarze na murawę, gdzie są loże VIP-owskie, gdzie znajdują się stanowiska dziennikarzy czy studia telewizyjne. Przed powrotem do hotelu udaliśmy się jeszcze na Cmentarz Powązkowski. Gdzie zapaliliśmy znicz i oddaliśmy hołd Alkowi, Rudemu i Zośce,
bohaterom , których losy poznaliśmy w czasie spaceru szklakiem „ Kamieni na szaniec”. Następnie udaliśmy się do hotelu gdzie po obiadokolacji odbył się również konkurs z nagrodami i podsumowanie dnia. Ostatniego dnia wycieczki udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego – Powstania, które wybuchło 1 sierpnia 1944 i było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową. Około godziny 13 pojechaliśmy do Centrum Nauki Kopernik- w CNK mogliśmy poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Spędziliśmy tam ponad trzy godziny przy fantastycznej zabawie połączonej z nauką. O godzinie 17 wyruszyliśmy w drogę powrotną. Żal nam było opuszczać Stolicę. Te wspaniałe trzy dni na pewno utkwią nam w pamięci na długi czas. Późnym wieczorem szczęśliwi i z nową wiedzą historyczną dotarliśmy do Biedruska, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice.
Maja Pędzińska i Asia Haliniak