Zmagania humanistów.
Wieloletnią tradycja naszej szkoły jest popołudniowy Maraton Humanistyczny
dla uczniów trzech najstarszych klas.
W tym roku odbył się on po raz dziewiąty. Wzięły w nim udział 24 osoby z klas siódmych i III gimnazjum. Motywem przewodnim była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. To wydarzenie było głównym tematem testu z historii oraz testu z j. polskiego. Były to konkurencje indywidualne. Ponadto uczniowie, już w dwu- lub trzyosobowych zespołach, musieli odśpiewać pieśń „My, Pierwsza Brygada”, zredagować opis sytuacji połączony z opisem przeżyć wewnętrznych świadka przyjazdu Józefa Piłsudskiego do Warszawy w listopadzie 1918 r., zaprojektować znaczek pocztowy na stulecie niepodległości, rozpoznać melodie pieśni i piosenek patriotycznych z czasów zaborów, przeczytać ze zrozumieniem wybrane fragmenty polskich konstytucji, rozwiązać zagadkę historyczną…
Rywalizacja była zacięta, emocje ogromne. Dzięki uprzejmości Rady Rodziców w przerwie uczestnicy mogli wzmocnić swe siły pizzą, ciastkami i napojami. Wreszcie, po pięciu godzinach zmagań, wyłoniono zwycięzców:
- I miejsce zajął Daniel Górny z klasy VII a,
- II miejsce ex aequo – Oskar Szymański z VII a i Jakub Wypychowski z VII b,
- III miejsce – Maksymilian Ciesielski, który uratował honor gimnazjum.
Wyróżnienie otrzymał Bartosz Jędrzejewski z VII b.
Maraton Humanistyczny jest świetnym sposobem spędzenia czasu, okazją do rozwiania zainteresowań, pokazania własnych zdolności i umiejętności, możliwością sprawdzenia swej wiedzy, a dla najstarszych uczniów – formą utrwalenia materiału z j. polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie przed egzaminem gimnazjalnym. A prócz tego daje okazję do twórczej zespołowej zabawy, łącząc przyjemne z pożytecznym.
Jolanta Jedynak