RELACJE Z PÓŁKOLONII ZIMOWYCH 2017 R. W ZESPOLE SZKÓŁ W BIEDRUSKU

Tegoroczne półkolonie zimowe miały na celu integrację 21 uczniów z różnych klas podczas wypoczynku zimowego, zorganizowanego w sposób kreatywny, aktywny oraz bezpieczny. Uczestnicy pod kierownictwem Anny Robakiewicz – Chojnowskiej zostali  podzieleni na dwie grupy, z których pierwszą o  nazwie „Zimowe niedźwiadki” prowadziła pani Joanna Szelmeczka, natomiast drugą pod nazwą „Foczki” opiekowała się pani Sonia Trafny. Po zapoznaniu uczestników z regulaminami,  opiekunowie przygotowali wspólnie ze swoimi podopiecznymi powitanie grupy. Podczas całego turnusu zimowa rekreacja na sali gimnastycznej bądź boisku szkolnym odbywała się w miarę potrzeb uczestników. Opiekunowie ze wsparciem kierownika półkolonii starali się o właściwą motywację uczestników podczas realizacji następującego programu z głównym hasłem „Kalejdoskop emocji”:

I Rola emocji realizowana w poniedziałki gwarantowała uczestnikom uświadomienie, czym jest emocja. Wprowadzeniem do podziału emocji była piosenka: „Co czuje misio Mniam, Mniam?”. Nie zabrakło radości z tworzenia własnych oryginalnych prac, przedstawiających podstawowe emocje przy wykorzystaniu eko-produktów oraz dekoracji ściennej o emocjach w postaci drzewka smutku i radości. Przerywnikiem podczas wykonywania prac plastycznych było wspólne czytanie bądź słuchanie wierszy o emocjach, m.in. „Zły Humorek” D. Gellner, „Tolerancja” (www.superkid.pl/emocje-materialy-dla-dzieci), a także piosenka: „Kolorowe emocje – chusta emocji”, która towarzyszyła uczestnikom przez cały turnus. Niespodzianką było spotkanie ze Strażą Pożarną, która wprowadzała uczestników w tajniki pierwszej pomocy, a także przeprowadziła interesującą pogadankę o bezpieczeństwie i postępowaniu podczas pożaru.

II Emocje w sztuce obserwowane we wtorki z pewnością uwrażliwiały dzieci na potrzeby innych osób lub zwierząt żyjących w otaczającym nas świecie. Terapią poprzez sztukę można nazwać spektakl lalek dla dzieci pt. „Odlot” w Teatrze Animacji. Była to intrygująca lekcja tolerancji z wyrażaniem emocji za pomocą gestów, mimiki, pacynki/lalki i słów. Sztuka dotyczyła tolerancji, nietolerancji, inności; pokazywała również, że aby czuć się dobrze nieważne jest to, gdzie się jest, ale z kim się jest. Publiczność obejrzała historię o poszukiwaniu swojego miejsca w świecie, poszanowaniu drugiej osoby, emigracji, pomocy i przyjaźni. Uczestnicy półkolonii, którzy trafnie opisali i nazwali emocje występujące w opowieści teatralnej, zostali nagrodzeni kolorowymi, piankowymi naklejkami z buźkami emocji.

Emocjonująca i kształcąca wizyta w Muzeum Instrumentów Muzycznych pozostanie długo w pamięci zwiedzających. Tajemnicze dźwięki wydobywające się z instrumentów muzycznych poruszyły wszystkich uczestników tej wycieczki, ale najwięcej emocji wywołały te, które przyczyniły się do rozwijania u dzieci poczucia rytmu przy próbie samodzielnego, indywidualnego  muzykowania na skrzypcach. Te niespodziewane i ekscytujące występy  pozwoliły naszym młodym początkującym muzykom choć przez krótką chwilę poczuć emocje towarzyszące na scenie w świecie muzyki, do którego wprowadziła słuchaczy lekcja muzealna „Tajemnice instrumentów muzycznych”. Rozpoznawanie emocji wśród dźwięków umożliwiły też własnoręcznie robione instrumenty, a pomysły na ich wykonanie można było zaczerpnąć z warsztatów „Dom pełen dźwięków”,  zamieszczonych na  stronie internetowej: www.dzikajablon.wordpress.com, zasugerowanej wcześniej przez opiekunów grup. Twórczym zadaniem były dodatkowo samodzielnie  wykonane chrupkowe konstrukcje symbolizujące emocje, a także operacje malarskie uwydatniające emocje podczas wspólnej, barwnej pracy z wykorzystaniem farb- finger painting.

III Twarze, głowy i uczucia pojawiające się w środy, pozwalały dostrzegać i rozpoznawać emocje zarówno wśród ludzi, jak i u zwierząt. Bezpieczni  i widoczni uczestnicy półkolonii zwiedzali Stare ZOO, a niezapomnianą atrakcją była lekcja dydaktyczna pt: „Zwierzaki naszego zoo i ich mowa ciała”, podczas której dzieci mogły przy asyście kompetentnego pracownika zrobić z bliska zdjęcie, obejrzeć bądź dotknąć węża, jaszczurkę i żółwia.  Szkolny ekran kinowy z wykorzystaniem projektora i sprzętu multimedialnego posłużył do projekcji filmu animowanego pt. „Garfield”.  Przygody zarozumiałego i leniwego kota oraz prostodusznego i niezbyt rozgarniętego psa dostarczały widzom wiele emocji. Był czas również na czytanie zarówno wiersza „Skrucha Józi” (www.superkid.pl/emocje-materialy-dla-dzieci), jak i historyjek o emocjach i grupowe uzupełnianie do nich ilustracji. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przedstawianie emocji na twarzach z koralików prasowanych żelazkiem. Uczestnicy półkolonii sprawnie przedstawiali grymasy uwydatniające emocje w głowach bałwanów, nie tylko malowanych, ale i przestrzennych,  własnoręcznie wykonanych ze styropianu – co okazało się świetną zabawą.  Muzyka relaksacyjna wprowadzała odpowiedni nastrój przy malowaniu twarzy uwydatniających emocje i oglądaniu slajdów ze zdjęciami odpowiadającymi tematyce programu półkolonii, a chętni uczestnicy mogli przebrać się za różne emocje według własnego pomysłu, za co zostali nagrodzeni.

IV Nasze emocje królowały w czwartki. Dało się je zauważyć nie tylko na placu zabaw  „Małpi gaj”. Również kulinarne wyrażanie emocji dostarczyło uczestnikom wiele frajdy i wspaniałych wrażeń smakowych. Oczywiście nie można zapomnieć o basenie Atlantis, wyzwalającym różnorodne emocje, oraz grach zespołowych Memory- emocje i Dopasuj emocje. Potrzebujący pocieszenia mogli mieć ze sobą swoje ulubione maskotki i przytulanki. Chętni mogli nawet poćwiczyć technikę 3D, tworząc początkową stronę „Pamiętnika mojego humoru”.

V Kontrolowanie emocji wdrażane w piątki było namiastką treningu wychowawczego i oddziaływań środowiskowych z zakresu wyrażania złości w sposób akceptowany społecznie. Głównym celem zaplanowanych sytuacji edukacyjnych było wspomaganie rozwoju dzieci w zakresie inteligencji społecznej, moralnej i emocjonalnej.

Uczestnicy półkolonii poznali kilka metod umożliwiających modyfikowanie oraz opanowanie emocji i ich ekspresji, które oczywiście nie wyczerpują całego wachlarza możliwości; były to:

  • medytacja
  • działalność twórcza
  • wizualizacja emocji
  • rozmowa bądź konstruktywny dialog wewnętrzny
  • relaks i żarty
  • myślenie pozytywne zamiast negatywnego
  • uśmiech i zmiana postawy ciała
  • koncentracja na oddechu – odwracanie uwagi
  • muzyka relaksacyjna.

Uczniowie zostali uświadomieni, że wprowadzając je w życie mogą magicznie poprawić swoje relacje z najbliższymi oraz osiągnąć wewnętrzny spokój.

Uczestnicy podejmowali przykładowe zadania edukacyjne, odkrywając swoje możliwości pokonywania napięć i radzenia sobie z emocjami, zwłaszcza negatywnymi. W celu odreagowania emocji dzieci tworzyły między innymi prace plastyczne, słuchały muzyki relaksacyjnej, wydmuchiwały złość w balony, samodzielnie zrobiły – puszczając wodze fantazji – planszę do wytupywania złości, odbyły rozmowy tematyczne, podczas których zajmowały się wyrażaniem siebie i mówieniem o swoich odczuciach.

Charakteryzacja karnawałowa uczestników cieszyła się dużym zainteresowaniem – chętni  przygotowywali sobie maski bądź robili makijaż, wszyscy przyklejali liczne wodne tatuaże, które zdobiły ciało, a byli też tacy, którym nie zabrakło odwagi, by włożyć na siebie stroje karnawałowe, za co zostali nagrodzeni upominkami przed wyczekiwaną dyskoteką karnawałową. Rozstrzygnięty został również konkurs na pracę plastyczną  „Portrety – twarze z emocjami”, w którym nagrodzono pięć osób, a wszyscy pozostali otrzymali naklejki pocieszenia.

W konkursie piosenki o emocjach nagroda w postaci świecącego, migającego i czerwonego serduszka wyzwalała w uczestnikach  tajemniczą energię, odwagę oraz chęć publicznego wystąpienia, co nie pozwoliło wyłonić zwycięzcy, zatem wszyscy występujący zostali nagrodzeni. Powyższe działania o charakterze profilaktycznym miały na celu kształtowanie odporności emocjonalnej, zdobywanie umiejętności pokonywania nieśmiałości i własnych słabości.

Na zakończenie uczestnicy półkolonii zasiedli przy wspólnym stole przy zdrowym poczęstunku i otrzymali pamiątkowe  upominki w postaci skaczących, świecących piłeczek z symbolicznymi emocjami w kształcie buziek. Zarówno rodzice, jak i uczestnicy półkolonii byli zadowoleni z ciekawych form spędzania czasu podczas turnusu.

Kierownik: Anna Robakiewicz -Chojnowska