Wigilia w Zespole Szkół w Biedrusku

Jak co roku, w okresie przedświątecznym w naszej szkole dzieje się mnóstwo ciekawych rzeczy. Grudzień rozpoczął się kiermaszem, następnie każda z klas edukacji wczesnoszkolnej wybrała się na świąteczny wyjazd. Koncert w Szkole Muzycznej, Muzeum Archeologiczne, robienie ozdób choinkowych, pieczenie pierniczków i wiele innych atrakcji było przygotowaniem do Świąt Bożego Narodzenia.

Zwieńczeniem naszych działań były Wigilie klasowe, wspólna wymiana prezentów i jasełka. Co roku z niecierpliwością czekamy na to świąteczne spotkanie. Tym razem klasa II a pod kierunkiem wychowawczyni, p. Longiny Norkiewicz, przygotowała piękną opowieść wigilijną, którą oglądali zarówno rodzice, jak i uczniowie. Dzieci pokazały, jak to było naprawdę z małym Jezuskiem, dlaczego corocznie ta piękna historia łączy ludzi na całym świecie. Przedstawienie w wykonaniu małych aktorów dostarczyło nam wielu wrażeń, niejednemu z obecnych zakręciła się łezka w oku. Uroczysty nastrój wzmocniły wspólnie śpiewane kolędy. Na zakończenie, jak tradycja każe, klasa II b wraz z wychowawczynią, p. Marzeną Bartoszewicz, złożyła wszystkim życzenia noworoczne. Było coś dla mamy i dla taty, i dla wszystkich innych, których kochamy. Szczerze, od serca, tak jak dzieci potrafią najlepiej. Całość została suto okraszona piosenkami świątecznymi i pastorałkami. Wspólne spotkanie bożonarodzeniowe rozgrzało nasze serca i przygotowało do pięknego przeżywania tych najpiękniejszych świąt.

Marzena Bartoszewicz

 

W starszej grupie wiekowej przygotowania do świąt Bożego Narodzenia rozpoczęliśmy konkursem na  najdłuższy łańcuch choinkowy. Klasy IV-VI i gimnazjum zebrały się na hali sportowej i na sygnał dany przez panią Bogdanę Sulińską, opiekunkę Samorządu Uczniowskiego, uczniowie zaczęli ciąć kolorowe kartki i spinać ogniwa łańcucha. Zabawy było przy tym co niemiara, a radosna rywalizacja dopingowała wszystkich do wysiłku. Po kwadransie zakończono konkurencję i rozpoczęło się mierzenie łańcuchów, których wymiary przekraczały niekiedy długość sali gimnastycznej. W szkole podstawowej zwyciężyła klasa VI b, natomiast w gimnazjum – klasa I.

22 grudnia znów zgromadziliśmy się na hali sportowej. W świąteczny nastrój wprowadziły nas klasy IV a i IV b, które – wspierane przez polonistkę, p. Monikę Kowalską – pokazały prześliczne jasełka, niepozbawione elementów humorystycznych. Podziw budziły zarówno zdolności aktorskie, jak i dopracowane kostiumy, oszczędna, lecz sugestywna scenografia oraz entuzjazm młodych wykonawców, śpiewających bożonarodzeniowe piosenki.

Potem, zgodnie z naszą wieloletnią tradycją, odbył się konkurs kolęd i świątecznych piosenek. Wszystkie klasy odśpiewały wylosowane wcześniej kolędy, a następnie wybrane przez siebie piosenki związane ze świętami Bożego Narodzenia. Jury, biorąc pod uwagę różne kryteria, także pomysłową aranżację, wyróżniło klasy VI b i I gimnazjum (kolęda) oraz VI a i II gimnazjum (piosenka). Ale nie były to wszystkie bożonarodzeniowe konkursy; jurorki oceniały także najpiękniejszą bożonarodzeniową gazetkę, najładniej ubraną choinkę, najgustowniej przystrojony stół wigilijny oraz elegancki strój uczniów, nie zabrakło więc słodkich nagród dla żadnej klasy. Ponadto każda klasa otrzymała kalendarz na rok 2017 – upominek od Samorządu Uczniowskiego. Na zakończenie świątecznego apelu podano również wyniki konkursu na własnoręcznie wykonany kalendarz adwentowy (w szkole podstawowej zwycięzcami okazali się: Marta Rogalińska, Wojtek Godawa, Oliwia Staszak i Maks Norkiewicz, a w gimnazjum – Joasia Haliniak i Krystian Talar), a pani dyrektor Grażyna Matysiak złożyła wszystkim uczniom i ich rodzicom świąteczne życzenia.

Uczniowie rozeszli się do ślicznie przystrojonych sal, w których odbyły się spotkania opłatkowe. Rozpoczęło je dzielenie się opłatkiem i wręczanie mikołajkowych prezentów. Niektóre klasy, prócz domowych wypieków, mandarynek i napojów, miały na stołach także tradycyjne wigilijne potrawy. W atmosferze pełnej serdeczności, przy dźwiękach tradycyjnych kolęd, czas płynął szybko. Po południu uczniowie wrócili do domów, by wraz z rodzinami oczekiwać na Boże Narodzenie.

Jolanta Jedynak