Z ROBOTAMI JEST WESOŁO

W dniach 5 i 13 października uczniowie klas młodszych uczestniczyli w nietypowych zajęciach komputerowych związanych z budową i programowaniem robotów. Wszystko odbywało się w postaci świetnej zabawy i z wykorzystaniem popularnych zestawów.

Uczniowie klasy I brali udział w godzinnym pokazie, w czasie którego zostały przedstawione imponujące roboty – przypominające ludzi Bioloida oraz RoboBuildera. Roboty te potrafiły biegać, tańczyć i wykonywać wiele innych czynności. Podczas pokazu dzieci dowiedziały się, czym jest robot i gdzie można wykorzystać jego umiejętności. Mogły też przedstawić swoje pomysły na współpracę ludzi z maszynami.

Uczniowie klas II i III uczestniczyli w godzinnych warsztatach stacjonarnych z robotki. Przedstawiciele NeoRobots przywieźli ze sobą niezbędny sprzęt. Dzieci zostały podzielone na dwu- lub trzyosobowe zespoły, z których każdy korzystał z pełnego zestawu klocków Lego WeDo i sprzętu potrzebnego do zaprogramowania robotów. Instruktor krok po kroku przeprowadzał dzieci przez każdy etap konstrukcji urządzenia i napisania programu, który później je ożywił. W trakcie zajęć dzieci poznały podstawowe pojęcia związane z robotyką i informatyką oraz wykonały zadania powiązane z tematem i przekazane w sposób adekwatny do wieku. Efektem godzinnej pracy były złożone przez uczniów samoloty, których śmigła obracały się z różną prędkością. Zajęcia te były świetną zabawą, która zwiększyła zainteresowanie uczniów fascynującym światem robotów i urozmaiciła zajęcia komputerowe.

Aldona Pytlak