RELACJE Z PÓŁKOLONII  W ZESPOLE SZKÓŁ W BIEDRUSKU – LATO 2016 r.

Letnie półkolonie spędzane w sposób aktywny, zdrowy, kreatywny i bezpieczny dostarczyły grupie 27 dzieci wielu wrażeń i niezapomnianych chwil podczas realizacji programu, którego główne hasło brzmiało: „Przygody z kolorami”. Uczestnicy pod kierownictwem Anny Robakiewicz- Chojnowskiej zostali podzieleni na dwie grupy, które wspólnie z wychowawcami przygotowały swoje powitanie. Starsza grupa pod opieką pani Poli Kasprzak przybrała nazwę „Głośna” i sporządziła odpowiedni do nazwy totem. Natomiast młodsza grupa, którą opiekowała się pani Katarzyna Lis, przyjęła nazwę „Polska” i również zaprezentowała odpowiedni totem.

Turnus zapoczątkowało oczywiście zapoznanie z regulaminami, a także zajęcia integracyjne na świeżym powietrzu  oraz nauka piosenki „Kolory wszystko ma”, która wprowadziła uczestników półkolonii w świat barw. Każda grupa  stworzyła zasady obowiązujące podczas spotkań wspólnie ze swoimi  wychowawcami, którzy byli czujni i elastyczni podczas zajęć, zwracali uwagę na rolę kolorów w poznawaniu świata oraz wyzwalali wśród uczestników dużo emocji, precyzyjnie realizując następujący plan :
W PONIEDZIAŁKI zajęcia prowadzone były pod hasłem BARWY ZIMNEi pozwalały dzieciom poznać odcienie tych barw podczas pokazu przykładowych rysunków w zimnych kolorach, poszukiwania chłodu w oglądanych bajkach oraz nauki piosenki dla dzieci: „4 pory roku – deszcz, śnieg, wiatr i słońce” w połączeniu z zabawą ruchową. Zimną kolorystykę obserwowano również podczas pobytu na basenie, w którym otaczające uczestników zimne kolory zachęciły dość liczną grupę do skorzystania z wanny jacuzzi ze spienioną, rozgrzewającą wodą. Treningiem pamięci i wyobraźni plastycznej było tworzenie plakatów o barwach z Krainy Lodu. Nie zabrakło nawet przekąsek w barwach zimnych, którym nikt się nie oparł podczas ich degustacji, a posumowaniem omawiania tych kolorów był wyczekiwany przez uczestników quiz z nagrodami.
WE WTORKI przewodnim motywem były „BARWY CIEPŁE”, które nie sprawiły dzieciom kłopotu przy tworzeniu plakatów w tych kolorach. Niezapomnianą rozgrzewką dla uczestników był pobyt na placu zabaw w plenerze przy Arenie w Poznaniu, na którym ochoczo szukano kolorów pasujących do Krainy Barw Ciepłych i Krainy Barw Zimnych. Niespodziewanie skorzystano też z atrakcji przygotowanych przez wykwalifikowanych animatorów zabaw w Parku Kasprowicza w Poznaniu. Podział na zespoły zadaniowe, ubrane w odpowiednie dla swojej grupy barwy, zachęcił dzieci do współpracy podczas przedstawiania zarówno Krainy Słońca – barwy ciepłe, jak i Krainy Lodu – barwy zimne. Treningiem dokładności i wytrwałości okazały się kolorowanki, spośród których trudno było komisji konkursowej wybrać trzy najładniejsze prace, dlatego nagrodzono liczne równorzędne miejsca różnymi upominkami. Wiele emocji i szczególne zainteresowanie uczestników wywołało tworzenie barwnych chrupkowych konstrukcji i twórczych ekostworów (np. Jamnik, Parowozik) po obejrzeniu bajki „Kolorowy świat Pacyka”, inspirującej do stworzenia własnej kartonowo-papierowej zabawki we wskazanych kolorach. Po wyczerpujących zadaniach uczestnicy wzmocnili swoje siły spożywając warzywa i owoce w barwach ciepłych, a świetnym przerywnikiem w czasochłonnej pracy była rekreacja na sali gimnastycznej bądź – przy sprzyjającej pogodzie – na boisku szkolnym.
W ŚRODY uczestnicy poznawali „BARWY PODSTAWOWE rozwiązując rebusy, a także poszukując wskazanych kolorów w mini Parku Linowym i w otaczającej ich przyrodzie na terenie Starego ZOO oraz w Muzeum Wiedzy o Środowisku. Z pewnością kształtującym treningiem poznawczym była ciekawa  lekcja muzealna „Gra w kolory”, zakończona warsztatem z plasteliną. Praca plastyczna wykonana różnymi technikami przedstawiająca tęczę pozwoliła utrwalić poznane kolory przy śpiewie piosenki ♪♪ TĘCZA – CZA CZA CZA ..♪♪ .
W CZWARTKI królowały „BARWY POCHODNE, począwszy od tworzenia tych barw w świecie farb, poprzez konstruowanie papierowych samolotów, do konkursu na najdłuższy lot. Można było je dostrzec w barwnych scenach filmowych, między innymi z „cudoptakiem” podczas oglądania filmu  „7 krasnoludków i Królewna Śnieżka – nowe przygody”. W owej opowieści podczas trudnej wyprawy bohaterowie napotkali wiele przygód, tych wesołych i tych straszniejszych, które uczą, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, a działając razem można osiągnąć wszystko – nawet to, co początkowo wydaje się nieosiągalne i przerażające. Niezapomnianej barwnej koloroterapii  dostarczył uczestnikom półkolonii również dodatkowy i bezpieczny wyjazd na niezwykle atrakcyjny Plac Zabaw „Lider” w Galerii „Pestka” w Poznaniu. Dziecięcy świat w kolorach można było zaobserwować podczas malowania farbami na płótnie i ściennej rolecie papierowej. Podczas tej zabawy dzieci musiały wykazać się zdolnościami malarskimi, a dodatkową atrakcją było malowanie twarzy i drewnianych szablonów. Praca w grupach przy śpiewie podczas warsztatu plastycznego pozwoliła utrwalić poznany podział barw, zachęcając do współpracy zarówno chłopców, jak i dziewczęta.
W PIĄTKI panował „FESTIWAL KOLORÓW”, talenty muzyczne dało się zauważyć podczas śpiewania piosenki ♪♪ TĘCZA – CZA CZA CZA ♪♪, a plastyczne przy tworzeniu tęczowej dekoracji upiększającej ścianę korytarza i barwnych, kredowych rysunków chodnikowych. Nie zabrakło też edukacji z zakresu znajomości barw w innych językach. Młodzi artyści precyzyjnie ukłdali różnorodne barwne kształty z kolorowych koralików; prasowane przez wychowawców wywoływały ogromne zainteresowanie uczniów. Wiele radości dostarczyły charakteryzacja twarzy, ozdabianie ciała barwnymi bajkowymi tatuażami oraz dyskoteka z kolorami „Holi” i barwnymi świecącymi bransoletkami, które podkręcały atmosferę magii. Wiele barw pojawiło się jeszcze w kinie podczas oglądania zabawnego i podnoszącego na duchu filmu „Szajbus i Pingwiny” – wzruszającej historii sympatycznego, choć kompletnie nieobliczalnego czworonoga, który ocalił przed zagładą stado pingwinów.

W ostatnim dniu uczestnicy delektowali się nie tylko smakiem barwnych przekąsek, ale i owocowych napojów z barwnymi kręconymi słomkami. Na zakończenie uczestnicy półkolonii otrzymali kilka upominków: czterokolorowe długopisy, barwne słodkości, figurkę piłkarza przypominającą o konieczności ruchu i tęczową piłkę, która wyzwoliła najwięcej emocji i przypominała tematykę realizowaną podczas półkolonii.

Ciekawe przygody z kolorami i nagrody otrzymywane w różnych konkursach wywołały  uśmiech na dziecięcych twarzach i zadowolenie zarówno uczestników półkolonii, jak i ich rodziców.

Kierownik półkolonii
Anna Robakiewicz -Chojnowska