„Podróż to dążenie do wolności” – spotkanie z Mariuszem Kurcem

5 maja do Zespołu Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich zawitał niezwykły gość – pan Mariusz Kurc, podróżnik, który przemierzał setki kilometrów autostopem, zwiedzając w ten sposób m.in. środkową Azję, Afganistan i Indonezję.

Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia filmu, a nasz gość opowiedział trochę o sobie. Rozmawialiśmy o tolerancji i szanowaniu czyichś obyczajów. Dowiedzieliśmy się, że podróżowanie zajęło panu Mariuszowi aż 23 lata! . Dzięki ciekawym opowieściom „zwiedziliśmy” Mauretanię, gdzie taksówki rozlatywały się praktycznie na kawałki, ale kto by zawracał sobie głowę taką drobną niedogodnością?! Równie ciekawa okazała się być Burkinia Faso, gdzie żyły oswojone krokodyle, z którymi tubylcy lubili się bawić, a gady nie robiły im krzywdy. Jeśli już mowa o zwierzętach, to pan Kurc pokazał nam film, na którym całuje się z … żyrafą! Stwierdził, że te stworzenie są całkiem miłe, ale był przez nie strasznie obśliniony. Na filmie widzieliśmy zdziwienie na twarzach Pakistańczyków, kiedy nasz globtroter miał u swego boku w czasie podróży swoją narzeczoną, która jest niebieskooką blondynką, a taki „okaz” w tamtych regionach nie zdarza się często.
Nasz gość jeździ  i opowiada swoją historię w szkołach, zakładach poprawczych i więzieniach. Pokazuje innym, że można spełniać marzenia bez względu na to, kim się jest – sam miał ciężką przeszłość. Mimo tego nie poddał się i walczył o swoją przyszłość. Dziś osiągnął swoje cele i jest z siebie dumny. Podkreśliły to jego wspaniałe słowa: Podróż to dążenie do wolności.
Uważam, że spotkanie był bardzo udane. Mam nadzieję, że pan Mariusz Kurc odwiedzi nas  jeszcze kiedyś i opowie nam o swoich kolejnych wyprawach.

Uczennica klasy II gimnazjum
Oliwia Rafalska