V SzkolnyKonkurs Czytelniczy (rok szkolny 2015/2016) Powieści Doroty Terakowskiej

Od pięciu lat w Zespole Szkół im. 7PSK Wlkp. w Biedrusku odbywają się konkursy poświęcone twórczości polskich autorów. Organizuje je i przygotowuje zestawy pytań nauczycielka języka polskiego p. Jolanta Jedynak. Konkursy te stawiają wysokie wymagania uczniom, sprawdzają wiadomości z zakresu znajomości treści książek wybranego autora i zrozumienia czytanych tekstów.

Ogłoszenie o konkursie ukazuje się na początku roku szkolnego. Zamieszczone są w nim tytuły książek, które należy przeczytać i przewidywany termin konkursu. Informacje te znacząco wpływają na wypożyczenia książek podanych w zapowiedzi.

W tym roku konkurs poświęcony był twórczości Doroty Terakowskiej. Uczniowie otrzymali zadanie przygotowania się do odpowiedzi z następujących pozycji: „Tam gdzie spadają anioły”, „Córka Czarownic”, „Lustro pana Grymsa”,  „WładcaLewawu”. W celu udostępnienia chętnym uczniom udziału w konkursie  doposażyliśmy bibliotekę szkolną o dodatkowe pozycje z wymienionych. Książki Doroty Terakowskiej wypożyczyło w ciągu roku  kilkunastu uczniów, ale na przystąpienie do konkursu zdecydowało się pięciu. Autorka pytań p. Jolanta Jedynak już w ubiegłym roku szkolnym przygotowała 57 pytań zamkniętych, 19 informacji, które należało połączyć ze sobą oraz 37 pytań otwartych. Za poprawną odpowiedź na wszystkie pytania można było uzyskać 140 punktów.W tym roku za przebieg i sprawdzenie konkursu odpowiedzialne były nauczycielki języka polskiego p. Magdalena Janiszewska i p. Katarzyna Wlazło.

Trzy uczennice zostały nagrodzone, gdyż uzyskały około 100 punktów.

I miejsce zdobyła Michalina Rosik z II klasy gimnazjum,

II miejsce uzyskała Oliwia Rafalska z II klasy gimnazjum,

III miejsce osiągnęła Urszula Zawadzka z III klasy gimnazjum.

W konkursie pytania testowe rozwiązywały również uczennice z klasy 5 a: Emilia Tatrowska i Karolina Zawadzka – obie uzyskały około 50 punktów.

Wszyscy uczniowie finaliści zasługują na wysokie uznanie, gdyż wymagania konkursu były bardzo duże. Wyrazy uznania należą się p. Jolancie Jedynak, która z wielką wnikliwością przygotowuje zestawy pytań do konkursów. Należy przypomnieć, że dotychczas przygotowała i przeprowadziła konkursy o twórczości Adama Bahdaja, Zbigniewa Nienackiego, Alfreda Szklarskiego i Małgorzaty Musierowicz.

Drygas-Zielińska Elżbieta
Bibliotekarka Zespołu Szkół
im. 7 PSK Wlkp. w Biedrusku