Zjazd wojów, kupców, rzemieślników i białogłów do Biedruska

Uczniowie Zespołu Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich w Biedrusku przystąpili do realizacji projektu Zjazd wojów, kupców, rzemieślników i białogłów do Biedruska w ramach Szkoły Dziedzictwa. Projekt 966. Jubileusz 1050 – lecia Chrztu Polski.  Projekt został ogłoszony przez Bramę Poznania Ichot.  W pracach uczestniczyli uczniowie od I klasy szkoły podstawowej do III klasy gimnazjum, czyli wszyscy uczniowie naszej szkoły, nauczyciele – m. in.  Longina Norkiewcz, Marzena Bartoszewicz, Katarzyna Wlazło, Aldona Pytlak, Renata Urbaniak, Magdalena Janiszewska, Agnieszka Drabikowska-Śrama, Izabela Minge, Elżbieta Drygas-Zielińska i inni oraz Rodzice. Opiekunem projektu była  p. Dyrektor Grażyna Matysiak, a koordynatorami p. Bogdana Sulińska i p. Małgorzata Andrzejczak. Celem projektu jest kształtowanie i rozbudzanie w uczniach postaw patriotycznych, poszerzenie wiedzy na temat średniowiecznych dziejów Polski i życia codziennego tamtych czasów.

Działania projektowe dały uczniom możliwość poznania historii Polski poprzez działania praktyczne. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, na których wykonywali gliniane naczynia średniowieczne, przyozdabiając je według własnych projektów. Dzieci wspomagała p. Elżbieta Drygas-Zielińska. Pod jej okiem kilkoro uczniów, z własnej inicjatywy, wykonało różne przedmioty z gliny. I miejsce przyznano Jakubowi i Patrykowi Zajadaczom oraz Mateuszowi Andrzejczakowi  za wykonanie Zamku  średniowiecznego w Będzinie. II miejsce zdobył Orzeł Piastowski  wykonany przez Michalinę Rosik i Aleksandra Tarkowskiego. III miejsce  otrzymali: Aleksandra Siemińska, Marta Rogalińska i Krzysztof Pytlak za wykonanie pracy Naczynia średniowieczne.

Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w konkursie komiksowym. Do wyboru były następujące tematy: Mieszko pod Cedynią, Misja św. Wojciecha, Przybycie Dobrawy, Chrzest Mieszka I, Koronacja Bolesława Chrobrego. Z klasy IV nagrodzono:  Aleksandrę Siemińską, Gabrielę Łopkę i Martę Rogalińską, z klasy Va: Daniela Górnego,  Maksymiliana Norkiewicz,  Macieja Michalczyk i Karolinę Zawadzką, z klasy Vb:  Tymoteusza Kiedrowicza, Filipa Wyrobka oraz Kacpra Jaskułę. W klasie VI zwyciężyły Alicja Czupryńska, Joanna Haliniak i Gabriela Mazurkiewicz.

Z kolei gimnazjaliści wykonywali prace na konkurs plastyczny, dokonując wcześniej wyboru jednego spośród licznych tematów(Średniowiecze w oczach współczesnych, Poczet władców piastowskich, Wygląd grodu, Wojowie i rycerze, Projekt znaczka pocztowego z okazji 1050. Rocznicy Chrztu Polski, Projekt pieczęci Mieszka I.) W tym konkursie nagrodzono uczniów klasy I – Weronika Hedrych (I miejsce),  Patryk Zajadacz (II miejsce),  Ziemowit Zmyśny (III miejsce) oraz klasy III – Weronika Sitek (I miejsce), Jakub Zajadacz (II miejsce), Martyna Białasik, Urszula Zawadzka (III miejsce).

W ramach działań projektowych, 2 lutego zorganizowano również VII Maraton Humanistyczny pt. 1050 – lecie chrztu Polski. W ciągu kilku godzin uczniowie gimnazjum zmagali się w następujących konkurencjach: redagowanie Dziennika Dobrawy, śpiewanie Bogurodzicy, rozwiązywanie testu polonistycznego na podstawie fragmentu Kroniki Galla Anonima, opisującego pierwsze spotkanie Mieszka z Dobrawą, rozwiązywanie testu historycznego, w których motywem przewodnim była rocznica chrztu Polski i początki panowania dynastii Piastów, prezentowanie tańca średniowiecznego, rozwiązywanie zagadki historycznej, dotyczącej postaci historycznych z otoczenia Mieszka I, wykonywanie pracy plastycznej – biżuterii dla Dobrawy lub sakiewki a z zakresu wiedzy o społeczeństwie – określanie znaczenia państwa polskiego.

Pierwsze miejsce zdobyła Oliwia Rafalska z kl. II, drugie – Zofia Frąckowiak z kl. II i Urszula Zawadzka z kl. III, trzecie miejsce przypadło  Julii Bułakowskiej z kl. II i Aleksandrze Michalczyk z kl. III.

Wszystkie klasy uczestniczyły także w konkursie na najlepszą gazetkę ścienną pt.1050 – lecie chrztu Polski. W kategorii kl. I – III SP wyróżniono IIa, w kl. IV – VI SP zwyciężyła kl. Vb, a w gimnazjum kl. II gim.

Wszystkich uczniów  zaproszono do udziału w konkursie historycznym pt. Początki państwa polskiego – panowanie Piastów. W szkole podstawowej zwyciężyli: Agata Pamuła, Grzegorz Stela, Filip Wyrobek, Gabriela Mazurkiewicz. Najlepsi uczniowie z klas gimnazjalnych (Ziemowit Zmyśny, Michalina Rosik, Emilia Mondrzik) będą reprezentować naszą szkołę w konkursie powiatowym.

Działania projektowe podsumowane zostały podczas apelu nazwanego Targiem średniowiecznym. Można było wówczas oglądać wystawione jak na targu efekty naszej pracy. Wszyscy uczniowie i nauczyciele mogli także  wziąć  udział w  konkursie na najlepszy strój z epoki średniowiecza. Na ten dzień uczniowie  przygotowali krótki koncert muzyki średniowiecznej. Klasa I gim. zaśpiewała Bogurodzicę, a flażoleciści wykonali dwa utwory pochodzące z Prowansji Ai vist lo lop oraz Dansede l’Ours w aranżacji Wojciecha Wietrzyńskiego, założyciela i dyrygenta Swarzędzkiej Orkiestry Flażoletowej.

Realizacja projektu to przedsięwzięcie długofalowe i jeszcze się nie zakończyło. Przed nami dużo pracy, ale także i dobrej zabawy. 2 kwietnia w Poznańskiej Bazylice Archikatedralnej nasi uczniowie wezmą udział w spotkaniu flażolecistów z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. 11 i 12 maja odbędzie się żywa lekcja historii przygotowana we współpracy z Zarządem Osiedla Biedrusko. Tematem będą początki państwa polskiego. Lekcję przeprowadzi Firma Swarożyc z Poznania. 14 maja obejrzymy  pokaz wojów wczesnośredniowiecznych, weźmiemy udział w zajęciach wykopaliskowych dla dzieci, będziemy podziwiać wystawę pt. Stanowiska archeologiczne w Wielkopolsce. Organizatorem jest Rada Rodziców z Zespołu Szkół w Biedrusku we współpracy z Muzeum Regionalnym z Sierakowa. Także w maju zaprezentowane zostaną trzy przedstawienia teatralne Legendy poznańskie, przygotowywane przez grupy teatralne klas I – III szkoły podstawowej.

Jak widać czeka nas jeszcze nie jedna przygoda ze średniowieczem.  A już dziś możemy się pochwalić, że na ponad pięćdziesiąt projektów zgłoszonych do konkursu z całej Wielkopolski wyróżniono tylko cztery, a wśród nich naszą szkołę.

Koordynatorki projektu: Bogdana Sulińska i Małgorzata Andrzejczak