PÓŁKOLONIE W ZESPOLE SZKÓŁ W BIEDRUSKU – ZIMA 2016 r.

Zimowe półkolonie spędzane w sposób aktywny, zdrowy, kreatywny i bezpieczny dostarczyły grupie 33 dzieci wielu wrażeń i niezapomnianych chwil. Główne hasło programu brzmiało: „Poznajemy świat zmysłami”. Uczestnicy pod kierownictwem Anny Robakiewicz – Chojnowskiej zostali podzieleni na trzy grupy, którym przedstawiono odpowiednio wychowawców Marzenę Bartoszewicz, Stefanię Kwiatkowską i Radosława Chrostowskiego. Najmłodsza grupa Pani Marzeny przyjęła nazwę „Super Minionki”, grupa pod opieką Pani Steni przybrała wybraną przez siebie nazwę „Star Wars” , a grupa Pana Radka wybrała nazwę „Skorpiony”.

Turnus zapoczątkowało oczywiście zapoznanie się z regulaminami, a także zajęcia integracyjne podczas których uczestnicy poznali m.in. piosenkę „Śpiewające Brzdące – Pięć zmysłów”, która towarzyszyła im przez całe ferie zimowe. Opiekunowie utworzonych grup byli czujni podczas zajęć, zwracali uwagę na rolę zmysłów w poznawaniu świata oraz wyzwalali wśród uczestników dużo emocji precyzyjnie realizując założony plan.

W PONIEDZIAŁKI zajęcia prowadzone były pod hasłem  „ZMYSŁ WZROKU, czyli widzę…”.  Pozwalały dzieciom poznać znaczenie zmysłu wzroku, a treningiem dla oka były kalambury rysunkowe, plakaty o zmysłach tworzone w grupach, TOP Model (pokazy mody, które zachęciły do współpracy zarówno chłopców jak i dziewczęta), tangramy-rysowanie kształtami, tworzenie zabawnych kleksów (malowanie poprzez dmuchanie farby na papierze i dorysowywanie kształtów). Niezwykłych doznań dla oka dostarczyło również oglądanie filmu przygodowego o stawianiu czoła dorosłości i przyjaźni pt.: „Bella i Sebastian 2″ w kinie Cinema City. Główni  bohaterowie tej pięknej opowieści są mądrzy, przeżywają autentyczne, bliskie małym widzom rozterki i dają wskazówki, jak odnaleźć się w nieprzychylnej, odstającej od dziecięcych wyobrażeń rzeczywistości. Ulotki otrzymane w kinie posłużyły do tworzenia fioletowej kalkomanii ołówkowej, następnie uczestnicy półkolonii, wspólnie ożywiali wielki  papierowy cień człowieka.

WE WTORKI  doskonalono kolejny zmysł. Zajęcia zatytułowano „ZMYSŁ SŁUCHU, czyli słyszę…”. Trening dla ucha wymagał od uczestników skupienia i zaangażowania zarówno  podczas słuchania różnych odgłosów z płyty CD-rom (ptaki, urządzenia domowe, odgłosy ulicy itp.) jak i kształcenia umiejętności słuchania przewodnika i korzystania z multimediów muzealnych podczas wizyty w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza – Oddział Biblioteki Raczyńskich, którego nie można było pominąć ze względu na rozpoczęty „Rok Henryka Sienkiewicza”. Wiele emocji i szczególne zainteresowanie uczestników podczas dyskoteki karnawałowej wywołał konkurs – „Twoja twarz brzmi znajomo”, podczas którego dzieci musiały wykazać się pamięcią dźwiękową świetnie się przy tym bawiąc.

W ŚRODY uczestnicy poznawali „ZMYSŁ DOTYKU, czyli dotykam…”. Podczas spotkań uczniowie lepili z masy solnej wulkany i bałwana, natomiast wykorzystując krepę tworzyli ziejącego ogniem smoka. Dodatkową atrakcją była wizyta florystki, przez którą uczestnicy zostali zainspirowani do tworzenia upominków na Dzień Babci i Dziadka. Ruch na świeżym powietrzu z wykorzystaniem śniegowego puchu był świetnym przerywnikiem w czasochłonnej pracy. Niezapomnianych doznań  dostarczył uczestnikom półkolonii również Plac zabaw „Małpi gaj”. Ciekawe prace tworzone z przypraw, różnorodne kształty precyzyjnie układane z kolorowych koralików przez dzieci oraz prasowane przez wychowawców wzbudzały ogromne zainteresowanie wśród uczniów.

CZWARTKI wypełniał „ZMYSŁ WĘCHU, czyli czuję zapach…”. Niezastąpionym treningiem dla nosa okazała się wizyta w perfumerii i kwiaciarni, a od mieszanki zapachów wyzwolił uczestników pobyt na pływalni Atlantis. Dzieci przygotowały również przyciągającą wzrok, zimową dekorację ożywiającą korytarz szkolny, wykorzystując między innymi pachnącą pastę do zębów. Młodzi artyści nie kryli radości gdy wykonali kolorowe antystresowe „Gniotki” wytrwale formowane pod kierunkiem opiekunów.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia zapachowe, a wśród nich najwięcej emocji wywołały kolorowe wybuchowe wulkany, które stworzyły atmosferę magii.

W PIĄTKI królował „ZMYSŁ SMAKU, czyli czuję smak…”,a poznawanie i rozróżnianie podstawowych smaków dzięki kubkom smakowym umożliwiła nam degustacja kolorowych oraz zdrowych kanapek w piekarni Artisan. Niesamowicie kusiły one swoim wyglądem i zapachem, więc nikt im się nie oparł. Nie zabrakło również wizyty w Rogalowym Muzeum w Poznaniu, gdzie uczniowie brali udział w pokazie wypieku i degustacji Rogali Świętomarcińskich. Tam mieli także okazję posłuchać gwary poznańskiej i poznać historię Poznania. Natomiast kulinarne zajęcia – poprzedzone wywodem na temat racjonalnego odżywiania się – pozwoliły początkującym kucharzom wykazać się zręcznością przy tworzeniu jeżyków z gruszek i winogron. Tworzenie styropianowej gąsienicy na patyku do szaszłyków było treningiem przed komponowaniem kolorowych szaszłyków owocowych, dzięki którym uczniowie uczyli się rozpoznawania smaku różnych owoców. W ostatnim dniu uczestnicy delektowali się nie tylko smakiem owoców, ale również słonych przekąsek.   

            Pożegnanie ze smakiem dodało dzieciom energii, którą wykorzystali podczas zajęć sportowych z torem przeszkód na sali gimnastycznej. Na zakończenie uczestnicy półkolonii otrzymali kolorowe dyplomy z niespodzianką przypominającą o pięciu zmysłach. Uśmiechnięte dziecięce twarze świadczyły o tym, że uczestnicy półkolonii byli zadowoleni z przeżywanych przygód i otrzymanych w różnych konkursach nagród. Z kolei rodzice byli wdzięczni za umożliwienie ich pociechom ciekawej formy spędzania wolnego czasu.

Kierownik półkolonii Anna Robakiewicz -Chojnowska