Magiczny grudzień

             Grudzień jest miesiącem, w którym przygotowujemy się do przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. W takiej ciepłej, świątecznej i rodzinnej atmosferze wszyscy uczniowie z przyjemnością ozdabiali swoje sale lekcyjne w anioły, gwiazdy, renifery czy ozdobne łańcuchy.

             Wszystkie klasy edukacji wczesnoszkolnej odbyły wraz z wychowawcami wycieczki do fabryk ozdób choinkowych w Gnieźnie. Wycieczki te miały na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja bombek odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, od szklanej rurki do gotowej bombki, jaką możemy spotkać na sklepowych półkach. Przechodząc przez kolejne działy fabryki, poznaliśmy tajniki oraz etapy powstawania bombek. Jednym z etapów  zwiedzania była sala, w której pracownik fabryki nad palnikiem ogniowym rozgrzewał szkło, a następnie ustami wydmuchiwał bańki. Kolejny etap w powstawaniu bombek to ich srebrzenie. Do każdej bombki wstrzykuje się mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu, a następnie potrząsa się, dzięki czemu bańki uzyskują piękny, srebrzysty połysk. Taki wytwór trafia do farbiarni, gdzie nadaje się im przeróżne kolory poprzez zanurzenie w farbie. Następnie wędrują do suszarni, a stamtąd do osoby, która zajmuje się przycinaniem i kapslowaniem. Pozostawia się dłuższą końcówkę, jeżeli bombki mają być ręcznie zdobione. W lakierni podpatrywaliśmy, jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale dekoracja przyjrzeliśmy się, jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory, dzięki którym nabierają wyjątkowego i unikalnego wyglądu. Mieliśmy także okazję obejrzeć różnorodne ozdoby choinkowe na kilku wystawach. Były to ręczne arcydzieła! Następnie uczestniczyliśmy w warsztatach plastycznych, dzięki którym mogliśmy własnoręcznie, według własnego pomysłu, ozdobić bombkę choinkową.

               Na zakończenie wycieczki wszystkie dzieci otrzymały bombki choinkowe z własnym imieniem oraz bombki, które wcześniej sami ozdabiali.

             Zbliżył się wyczekiwany przez uczniów dzień 22 grudnia. W tym dniu o godzinie 9.00 mali artyści ze szkolnego koła teatralnego zaprezentowali zaproszonym gościom: pani dyrektor, rodzicom, nauczycielom i uczniom klas I-III szkoły podstawowej jasełka autorstwa Adama Szafrańca „Tak! On jest Królem!”. Przenieśliśmy się w przeszłość o 2015 lat do Betlejem. Tam zobaczyliśmy Józefa zatroskanego o Maryję, która była brzemienna. Diabeł cieszył się, gdyż nikt z ludzi nie chciał ich wpuścić do swego domu. Gwiazda wskazała wędrowcom drogę do stajenki, w której narodził się Jezus. Wszyscy, poza diabłem, radowali się z dobrej nowiny. Jedynie diabeł przegrał walkę z Bogiem. Pastuszkowie, rodziny i królowie przybyli z różnych świata stron, aby złożyć dary Królowi, którym jest Jezus.

           Po jasełkach uczniowie wraz z wychowawcami udali się do swoich sal. Tam odbyły się wigilie klasowe, czyli spotkanie przedświąteczne. Dzieląc się opłatkiem, składaliśmy sobie życzenia na Boże Narodzenie i Nowy Rok. Oczywiście były też prezenty i dużo radości z tego powodu. Potem śpiewaliśmy kolędy i raczyliśmy się łakociami przygotowanymi dla nas przez rodziców. Wszystkim się ten dzień bardzo podobał.

Dziękujemy rodzicom za przygotowanie pięknych strojów jasełkowych oraz pyszności wigilijnych.

Aldona Pytlak