Jest w moim Kraju zwyczaj…

Cyprian Kamil Norwid pisał: „W dzień wigilijny przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,/ Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,/Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.”

Święta Bożego Narodzenia każdy z nas spędza w gronie swojej rodziny, ale tradycją w Zespole Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich w Biedrusku są spotkania opłatkowe całej społeczności szkolnej. W ostatni dzień przed przerwą świąteczną uczniowie i nauczyciele celebrują zbliżające się Narodziny Jezusa. Przy stole wigilijnym wspomina się stary rok, śpiewa kolędy ale też rozmawia o przyszłości, żartuje, czasem przekomarza – jak wśród bliskich. W ten dzień na korytarzach przechadza się elegancko ubrana młodzież, czuć zapach pierników i słychać śmiech.

W tym roku świętowanie rozpoczęliśmy od spotkania na sali gimnastycznej, gdzie mieliśmy możliwość obejrzenia jasełek w wykonaniu uczniów z klasy V b, przygotowujących się do występu pod opieką pań: Beaty Barańczak i Hanny Bielawskiej. Następnie odbył się konkurs piosenki świątecznej w języku angielskim i konkurs mało znanych polskich kolęd. Za tę część odpowiedzialne były p. Magdalena Matuszak – anglistka, p. Małgorzata Andrzejczak – nauczyciel muzyki i wychowawcy klas. Poziom przygotowania prezentowanych utworów był bardzo wysoki; jury wyłaniające zwycięzców rywalizacji miało niełatwe zadanie. Na najlepszych czekały słodkie upominki przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Podczas uroczystości wręczono także nagrodę dla klasy, która stworzyła najdłuższy łańcuch choinkowy podczas konkursu, który odbył się kilka dni wcześniej – jak zawsze wygrali uczniowie III gimnazjum.

Spotkania wigilijne w klasach, które kończą ten niezwykły w szkole dzień, są okazją do bliższego poznania się uczniów i nauczycieli. A brak ocen, pochwał, uwag, zeszytów i wszystkiego tego, co kojarzy się ze szkołą powoduje, że jest on jeszcze bardziej wyjątkowy.

Magdalena Janiszewska