Wyjątkowe to święta, bo łączą ludzkie serca

             Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym ludzie stają się dla siebie bardziej życzliwi. To taki okres w roku, w którym tempo życia zwalnia i zwracamy większą uwagę na otaczający nas świat. Jesteśmy bardziej skorzy do tego, aby pomagać innym, więcej czasu poświęcamy rodzinie, przyjaciołom. Stajemy się bardziej hojni, chętniej dzielimy się tym, co mamy.

            W takiej właśnie ciepłej, rodzinnej atmosferze odbył się drugi już Kiermasz Świąteczny w Zespole Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich w Biedrusku, zorganizowany z inicjatywy Rady Rodziców pod przewodnictwem p. Joanny Dachniewskiej, p. Joanny Romańskiej–Kłódczyńskiej oraz p. Romy Bandosz, przy współudziale pracowników i uczniów. Kiermasz odbył się w czwartek, 10 grudnia i każdy mógł na nim znaleźć coś dla siebie. Po korytarzu przechadzał się Gwiazdor, który rozdawał najmłodszym słodkości. Można było obejrzeć występy artystyczne w wykonaniu zespołu „Półnutki”, który zaśpiewał kolędy i piosenki świąteczne oraz zespołu „Biedruskowianie”, prezentującego tańce ludowe. Odbył się również konkurs wokalny. Dzieci lepiły łańcuch świąteczny, którym udekorowały choinkę. Można było popatrzeć jak powstaje świąteczny stroik i nabyć go w atrakcyjnej cenie.

Wielkim zainteresowaniem dzieci i rodziców cieszyła się Prezentomania, która okazała się dużym sukcesem. Rozlosowano 500 cegiełek. Kolejka nie kończyła się ani na chwilę. Wszystko udało się znakomicie, dzięki wytężonej pracy jednej z mam – pani Agnieszki Górnej, opiekunki Samorządu Uczniowskiego p. Bogdany Sulińskiej i trójki uczniów z klasy VI: Alicji Kochan, Joanny Haliniak i Aleksandra Tarkowskiego. Przygotowania do Prezentomanii prowadzone były dużo wcześniej, podczas nich pracowitością i operatywnością wykazali się uczniowie klasy VI: Gabriela Mazurkiewicz, Julia Sikora, Marcel Rojewski i Aleksander Szczeszek. Mamy nadzieję, że upominki z naszej zabawy wszystkim się podobały i przyniosły choć trochę radości.

Zainteresowanie przybyłych gości wzbudzała także księgarnia, przygotowana przez p. M. Janiszewską i p. E. Drygas – Zielińską oraz młodzież z II klasy gimnazjum (Julię Bułakowską, Zuzię Dybek, Oliwię Rafalską i Jerzego Tomczaka). Można w niej było zakupić książki przyniesione przez rodziców i uczniów naszej szkoły – wybór był bardzo duży.

Panie I. Minge, M. Aniołek i A. Drabikowska- Śrama pokazały w jaki sposób można stworzyć piękną biżuterię. Pani M. Andrzejczak i M. Matuszak zachęcały przybyłych do zakupienia wykonanych przez uczniów naszej szkoły niezwykłych prac, które powstawały pod czujnym okiem pani Minge, opiekującej się na co dzień świetlicą szkolną i prowadzącej zajęcia plastyczne dla najmłodszych. Rada Rodziców zorganizowała kawiarenkę, w której można było zjeść pyszne ciasta wypiekane przez chętnych rodziców i dziadków oraz napić się wyśmienitej kawy lub herbaty.

Ogromne podziękowania należą się wszystkim sponsorom. Jeden z nich przekazał za pośrednictwem Rady Rodziców prezent do biblioteki szkolnej – tablet z którego będą mogli korzystać odwiedzający szkolną bibliotekę. Dochód uzyskany w tym dniu zasili fundusz Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, a część pieniędzy wspomoże Dom Dziecka w Obornikach Wielkopolskich.

Kiermasz cieszył się większym zainteresowaniem niż w roku poprzednim. Przybyło na niego wiele osób – nie tylko mieszkańców Biedruska. W tym dniu przekonaliśmy się, że szkoła pełni nie tylko funkcję dydaktyczną i wychowawczą, ale także kulturalną.

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie kiermaszu serdecznie dziękujemy, a w Nowym Roku życzymy: Oby się wszystkie trudne sprawy/Porozkręcały jak supełki,/Własne ambicje i urazy/Zaczęły śmieszyć jak kukiełki. (…)/Niech anioł podrze każdy dramat/Aż do rozdziału ostatniego,/I niech nastraszy każdy smutek (…).

(Ks. Jan Twardowski)

Magdalena Janiszewska