14 PAŹDZIERNIKA

Pasowanie na ucznia   

         14 października pasuje się pierwszaki na ucznia – to już tradycja Szkoły Podstawowej w Zespole Szkół im. 7 PSK Wlkp. w Biedrusku. Na uroczystym apelu uczniowie klas pierwszych mieli okazję wykazać się umiejętnościami, jakie do tej pory posiedli. Po pomyślnie zdanym „egzaminie”, pani dyrektor Grażyna Matysiak, każdego malucha pasowała na ucznia, przykładając mu do ramienia symboliczne pióro. Tego dnia nie zabrakło upominków dla głównych bohaterów uroczystości, które otrzymali od Rady Rodziców i kolegów z klas drugich. Spotkanie zakończyło odśpiewanie hymnu szkoły, który świeżo upieczeni uczniowie zaprezentowali śpiewająco. Po oficjalnym spotkaniu pierwszaki udały się wraz ze swoimi rodzicami do klas, w których czekał na nie słodki poczęstunek. To była okazja do podzielenia się wrażeniami i przeżyciami z tej ważnej chwili. Zdjęcia z tej uroczystości zawsze będą przywoływały miłe wspomnienia.

Longina Norkiewicz

 

Jesteście tyle warci, ile warte jest wasze serce….(Jan Paweł II)

        Każdy ma swoje skojarzenia ze słowem szkoła. Im jesteśmy starsi, bardziej zabiegani tym mniej o niej myślimy, ale gdy przyjdzie już czas na wspomnienia, większość z nas z rozrzewnieniem przypomina sobie czas spędzony w gronie rówieśników, wycieczki, zabawy ale także intensywny czas nauki. Przed oczami pojawiają się twarze naszych nauczycieli, opiekunów, ludzi, którzy związani byli z miejscem, w którym wtedy spędzaliśmy większą część życia. Po wielu latach i nowych doświadczeniach uświadamiamy sobie, że czas, w którym uczęszczaliśmy do szkoły był okresem szczęśliwym, beztroskim. Zastanawiamy się jak to się mogło stać, że tak szybko wydorośleliśmy.

        14 października to dzień w którym obchodzone jest Święto Edukacji Narodowej. To właśnie wtedy uczniowie dziękują swoim wychowawcom, nauczycielom, pracownikom szkoły za trud jaki wkładają w wykonywanie swojej pracy. Nie inaczej było i tym razem.

        W środę, uczniowie klasy II gimnazjum w Zespole Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich, przedstawili krótki program artystyczny, w którym w formie kabaretu ukazali kilka epizodów z życia szkoły. Nie zabrakło skeczu o beztroskim podejściu uczniów do życia, zabawnego monologu matki przejmującej się edukacją swojego krnąbrnego syna, czy horoskopu dla nauczycieli na nowy rok szkolny, przedstawionego przez wróża Krzesimira. Oprócz tego były piosenki, życzenia i prezenty, które własnoręcznie (pod czujnym okiem p. Izabeli Minge i Małgorzaty Andrzejczak) przygotowali uczniowie. Na zakończenie przedstawienia, które nagrodzone zostało gromkimi brawami ze strony pracowników szkoły, głos zabrała pani dyrektor Grażyna Matysiak. Podziękowała ona młodzieży za zaangażowanie w przygotowania do uroczystości i wyraziła nadzieję na to, że zapał, który temu towarzyszył widoczny będzie także podczas zdobywania wiedzy i umiejętności na lekcjach.

        W tym dniu widać było, że młodzież, która nie zawsze rozumie nauczycieli (uważa, ich za ludzi, którzy w jakiś sposób ograniczają typową dla wieku młodzieńczego wolność i swobodę), jest Im wdzięczna przede wszystkim za to, jakimi są ludźmi. Jest świadoma tego, że Ich rola polega nie tylko na przekazywaniu wiedzy, kształtowaniu nowych umiejętności, ale także na wychowaniu – co czasami nie jest rzeczą łatwą ani miłą.

Magdalena Janiszewska