WSPOMNIENIA – PÓŁKOLONIE LETNIE W ZESPOLE SZKÓŁ W BIEDRUSKU 2015 r.

Letnie półkolonie spędzane w sposób aktywny, zdrowy, kreatywny i bezpieczny dostarczyły grupie 25 dzieci wiele wrażeń i niezapomnianych chwil.

Uczestnicy pod kierownictwem Anny Robakiewicz – Chojnowskiej zostali podzieleni na dwie grupy, młodszych i starszych dzieci, którym przedstawiono odpowiednio wychowawców Stefanię Kwiatkowską i Ewę Ochocką. Grupa pod opieką Pani Steni przybrała wybraną przez siebie nazwę: „Ninja Mix” i przywitała wszystkich zgromadzonych rymowanką:” Ninja Mix do zabawy zapraszają i serdecznie się witają. U nas są chłopcy i dziewczynki wszyscy mają fajne minki”. Natomiast grupa Pani Ewy nazwała siebie „Gang Minionków” i przygotowała następujące powitanie: „Gang Minionków wita Was, na zabawę jest już czas. U nas w gangu jest zabawnie i spędzamy czas bardzo fajnie”.

Turnus zapoczątkowały oczywiście regulaminy, a także zabawy i tańce integracyjne, z których jeden – „CHOCOLATE CHOCO CHOCO” – towarzyszył uczestnikom przez cały turnus.

Opiekunowie utworzonych grup byli czujni i elastyczni podczas wakacji tego lata oraz wyzwalali wśród uczestników dużo emocji, precyzyjnie realizując następujący plan :

PAPIERKOWE PONIEDZIAŁKI przebiegały pod hasłem „Kartkastycznie…” i uświadomiły dzieciom, że papier można wykorzystać na wiele sposobów i świetnie się przy tym bawić. Praca w grupach podczas kolorowania podłogowej, papierowej „Megakolorowanki” , która ożywiła wnętrze sali, zachęciła do współpracy zarówno chłopców, jak i dziewczęta.

Sztuka składania papieru „Origami” zafascynowała wszystkich uczestników. Dzieci przygotowały przyciągającą wzrok dekorację na korytarzu szkolnym z papierowych fantazji, wytrwale składanych pod kierunkiem opiekunów. Ruch na świeżym powietrzu z wykorzystaniem papierowej miary był świetnym przerywnikiemw czasochłonnej pracy.

Wiele emocji i szczególne zainteresowanie, zarówno rodziców jak i dzieci, wywołała „inwazja” kartonowych robotów zbudowanych przez uczestników półkolonii z wykorzystaniem aluminiowej folii, która gwarantowała niesamowity blask.

WYCZYNOWE WTORKI, których przewodnią myślą było „Pokaż co potrafisz…”, wymagały od uczestników skupienia i zaangażowania, by mogli odkrywać w sobie umiejętności zarówno aktorskie podczas przygotowywania kabaretu, jak i zręcznościowe w kręgielni bądź podczas kształcenia umiejętności wyczynowego wiązania sznurowadeł i tworzenia ozdobnych bransoletek. Pobyt w Muzeum Instrumentów Muzycznych również okazał się zachęcający do działania i wiary we własne siły, uwrażliwiając miłośników muzyki. Dzięki przewodnikowi można było dowiedzieć się wiele na temat prezentowanych w Muzeum instrumentów wraz z unikalną szansą usłyszenia na żywo ich brzmienia.

ŚRODOWISKOWE ŚRODY prowadziły uczestników „Bliżej natury”, by mogli nacieszyć oko imponującą kolekcją roślin z niemal wszystkich stref klimatyczno – roślinnych Ziemi w Ogrodzie Botanicznym, a w Nowym ZOO oglądać egzotyczne zwierzęta fascynujące każdego z nas swą inteligencją i potężnymi rozmiarami. Dodatkową atrakcją były przejażdżki Maltanką i kolejką Zwierzyniec, umożliwiające podziwianie pięknych krajobrazów. Bezpiecznym podróżom sprzyjała oczywiście wspaniała, wymarzona letnia pogoda.

CZARNE CZWARTKI przepełnione czarną barwą pozwalały na stwierdzenie „Czarno to widzę” i utwierdziły uczestników, iż czarne wcale nie jest złe. Ciemność ogarniająca dzieci w kinie nie była im ani obca, ani straszna, a czarny węgiel rysunkowy ochoczo wprowadziły w ruch odwzorowując wybrane inspirujące szkice rysunkowe, nie zapominając o rozcieraniu odpowiednich kresek, by pojawiły się cień i światło w jednolitym rysunku.

Tematyką dotyczącą tolerancji rozpoczął się dzień na Czarnym Lądzie. Czarny kolor był dobrym towarzyszem w zabawach, piosenkach i głęboką, wyrazistą barwą w zabawkach z błyszczącymi akcentami, własnoręcznie stworzonych.

Przepyszny czarny posiłek dodał dzieciom moc energii do dalszej pracy i niesamowitej zabawy w czerni.

Taniec wyzwolił radość i pozwolił w pozytywny sposób spożytkować dodatkową energię, natomiast charakteryzacja i „Kolory Holi” podkręciły atmosferę, dodały wigoru młodym tancerzom i osobliwego uroku uśmiechniętym dziecięcym twarzom.

PODMOKŁE PIĄTKI to czas gdzie „Woda się leje i nie tylko…”. Podczas piątkowych spotkań woda była główną bohaterką, towarzyszyła uczestnikom zarówno podczas pobytu na pływalni Atlantis, jak i w kuchni przy własnoręcznym sporządzaniu energetycznych koktajli i napojów chłodząco – orzeźwiających. Niesamowicie kusiły one swoim wyglądem i zapachem, więc nikt nie oparł się im i wypił do dna ze smakiem.

Woda z pewnością strumieniami lała się podczas konkursu wodnych wzorów z butelki na chodniku, czy bitwy wodnych strzykawek, a nawet wodne tatuaże wymagały jej użycia. Nie zabrakło też filmu i informacji o walorach zdrowotnych wody. W ostatnim dniu uczestnicy delektowali się smakiem owoców, przekąsek i ciasta oraz pili pożegnalną herbatkę, oglądając pokaz slajdów ze zdjęciami.

Na zakończenie uczestnicy półkolonii otrzymali kolorowe dyplomy, symboliczny wakacyjny gadżet w postaci baniek mydlanych z gwizdkiem, gigantyczną czekoladę upamiętniającą konkurs tańca- „CHOCOLATE CHOCO CHOCO”, nie zabrakło też uwielbianych przez dzieci słodyczy i pamiątkowego zdjęcia. Uczestnicy półkolonii byli zadowoleni z przeżywanych przygód i nagród w różnych konkursach, a rodzice z ciekawych form spędzania czasu przez ich pociechy.

Kierownik półkolonii Anna Robakiewicz – Chojnowska