„Niektórzy lubią poezję”

Czym jest poezja? W jakim celu powstaje? Na to pytanie szukała odpowiedzi młodzież z Gimnazjum w Zespole Szkół im. 7 Pułku Strzelców Konnych Wielkopolskich podczas spotkania, które odbyło się 12 czerwca 2015 roku.

Wydarzenie miało miejsce w zaciszu sali lekcyjnej, gdzie nauczyciele i uczniowie gościli poetów zrzeszonych w Związku Literatów Polskich, panie: Marię Magdalenę Pocgaj, Danutę Bartosz, Elżbietę Gałęzewską-Krasińską i Teresę Januchtę oraz pana Zygmunta Dekierta. Każdy z gości odczytał kilka własnych utworów lirycznych, dodając jednocześnie swój komentarz do prezentowanych dzieł.

Była to okazja, aby dowiedzieć się w jaki sposób artyści tworzą swoje utwory, co nimi kieruje podczas przelewania swoich myśli na papier. Jedna z zaproszonych pań stwierdziła, że aby wiersz powstał należy go przeżyć, tylko wtedy będzie on prawdziwy. To może być wskazówką dla osób, które piszą i dla tych, którzy kiedyś odważą się to robić.

Prowadząca spotkanie, pani Teresa Januchta, rozważania na temat sztuki poetyckiej podsumowała odwołując się do słów polskiej noblistki Wisławy Szymborskiej. Stwierdziła, że „Niektórzy lubią poezję (…). Niektórzy – czyli nie wszyscy”, bo jest to sztuka elitarna, którą nie każdy docenia i rozumie. Pani Teresa zadała uczniom naszej szkoły pracę domową na wakacje. Poprosiła ich, aby w piękny dzień poszli do lasu i wsłuchali się w to, co ma im do powiedzenia natura. Zaproponowała żeby położyli się w trawie i z perspektywy owada obserwowali piękno otaczającego świata.

Poeci zostali przez uczniów nagrodzeni gromkimi brawami. W ramach podziękowania przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego – Urszula Zawadzka – wręczyła gościom kwiaty.

Spotkanie trwało niecałą godzinę, ale emocje jakie wzbudziło wśród młodzieży będą obecne przez długi czas. Tym bardziej, że niektórzy po raz pierwszy mieli możliwość spotkania prawdziwego poety. Dzięki temu liryka stała się dla niech nie tylko poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie „Co poeta miał na myśli?”. Zobaczyli, że za wierszami, kryje się człowiek z krwi i kości, który dzieli się z drugą osobą tym, co dla niego najcenniejsze – własnym przeżyciami.

Magdalena Janiszewska