Wycieczka do Trójmiasta
W dniach 6-8 maja 2015 r. uczniowie z klas IV-VI i gimnazjum z Zespołu Szkół im. 7 PSK Wlkp. w Biedrusku wzięli udział w wycieczce do Trójmiasta. Wyjechaliśmy w środę o godzinie 7.00 i po pięciu godzinach podróży dotarliśmy do Gdyni.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od żaglowca „Dar Pomorza”, następnie w Akwarium Morskim podziwialiśmy różnokształtne ryby i zachwycające muszle. Potem udaliśmy się do Sopotu, by odbyć spacer po najdłuższym drewnianym molo w Europie i zobaczyć Krzywy Domek. Korzystając z pięknej pogody, robiliśmy pamiątkowe zdjęcia. Później ruszyliśmy autokarem w kierunku Westerplatte. Tam zobaczyliśmy Pomnik Obrońców Wybrzeża i zapoznaliśmy się z dziejami obrony przyczółku we wrześniu 1939 r.
Zmęczeni po tak pełnym wrażeń dniu pojechaliśmy do ośrodka wczasowego, mieszczącego się w Jantarze. Z radością rozlokowaliśmy się w kilkuosobowych pokojach. Czekała na nas pyszna obiadokolacja i w końcu zasłużony odpoczynek.
Następnego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy, by kontynuować nasze zwiedzanie. Rozpoczęliśmy od pięknego dwudziestominutowego koncertu organowego w Katedrze Oliwskiej. Potem spacerowaliśmy po Ogrodzie Botanicznym wśród bujnej zieleni. Kolejnym punktem programu były Krzyże Gdańskie, położone obok Stoczni Gdańskiej. Tam spotkaliśmy się z panem przewodnikiem, który zajmująco opowiadał o strajkach i protestach robotniczych, zakończonych podpisaniem Porozumień Sierpniowych 35 lat temu. Później zaprowadził nas pod gmach Poczty Gdańskiej i opowiedział o jej bohaterskich obrońcach. Starówka zachwyciła nas bogato zdobionymi kamieniczkami. Największą atrakcją tego dnia było oglądanie ekspozycji muzealnej w budynku Żurawia i słuchanie objaśnień przewodnika na temat pracy gdańskich mieszczan w XVI i XVII wieku, w okresie największej świetności miasta. Spod Żurawia przeszliśmy do kościoła Mariackiego, w którym podziwialiśmy unikatowy zegar astronomiczny i kopię słynnego obrazu Memlinga „Sąd Ostateczny”, a stamtąd udaliśmy się na ulicę Długi Targ, by zakończyć zwiedzanie pod Fontanną Neptuna obok Dworu Artusa. Po czasie wykorzystanym na małą przekąskę i zakup pamiątek, wróciliśmy do Jantaru, by wieczorem wybrać się jeszcze na spacer nad morze.
W ostatnim dniu wycieczki zwiedzaliśmy krzyżacki zamek w Malborku – największą ceglaną twierdzę średniowiecznej Europy. Pani przewodnik oprowadzała nas po wnętrzach pamiętających czasy wielkich mistrzów i rycerzy w białych płaszczach z czarnymi krzyżami, zajmująco opowiadając o ich zajęciach. Oglądaliśmy także bogate zbiory wyrobów z bursztynu oraz średniowiecznych rzeźb. Do domu wróciliśmy godzinę wcześniej niż planowano.
Wycieczka była wspaniała. Nie nudziliśmy się ani chwili. Dzięki niesamowitym wrażeniom, pomimo wielkiego zmęczenia, wszyscy byli bardzo zadowoleni. Chętnie pojechałabym znów do Trójmiasta, by obejrzeć jeszcze więcej tak interesujących miejsc.
Weronika Hedrych,
uczennica