TO ZOBACZYĆ POWINIEN KAŻDY

        13 stycznia uczniowie klasy Ib i II ze Szkoły Podstawowej w Biedrusku wybrali się  na wycieczkę do Interaktywnego Centrum Bezpieczeństwa ŠKODA Auto Lab. W centrum dzieci poznały tajniki bezpiecznej i ekologicznej jazdy oraz zgłębiły sekrety technik kryjących się pod maskami aut.
Dowiedziały się, jak wyglądają hamulce w samochodzie, gdzie szukać amortyzatorów, czujników parkowania, poduszek powietrznych. Na symulatorach ćwiczyły umiejętności jazdy samochodem hamowania i omijania przeszkód na drodze. Obserwowały  również, jak wygląda zderzenie oraz dachowanie samochodu. Dowiedziały się, jakiego ciężaru nabiera nasze ciało podczas wypadku, gdy nie jesteśmy przypięci pasami. Przypomniały sobie zasady udzielania pierwszej pomocy.
To była naprawdę pouczająca wycieczka. Pewnie byłoby dobrze, gdyby to wszystko zobaczyli niektórzy dorośli, którym się wydaje, że wiedzą wszystko o prowadzeniu samochodu.

A. Pytlak i R. Urbaniak

Gzuby w Poznaniu

        „Wszystko ma dobre strony, ale najwięcej dobrych stron ma książka”. Przekonały się o tym dzieci z kl. „0”, Ib i II podczas wycieczki do Biblioteki Raczyńskich. Poznały tam nową część biblioteki, gdzie w przytulnej atmosferze miło spędziły czas. Wysłuchały fragmentów ciekawej książki, poznały historię rodziny Raczyńskich, wykazały się też znajomością wielu lektur polskich autorów i nie tylko.

        W tym dniu dzieci odwiedziły również Muzeum Rogalowe, gdzie uczyły się wypiekać rogale marcińskie. Poznały też legendy o powstaniu miasta Poznania oraz o świętym Marcinie. Wielką atrakcją okazała się prezentacja w gwarze poznańskiej, którą mówili cukiernicy. O godzinie 12.00 obserwowały koziołki na ratuszowej wieży. Na zakończenie wszyscy spróbowali pysznych, tradycyjnych rogali świętomarcińskich oraz otrzymali Certyfikaty Rogalowego Cukiernika.

Aldona Pytlak i Renata Urbaniak