Ciekawa lekcja w plenerze

18 czerwca 2014 r. uczniowie gimnazjum  z Zespołu Szkół im. 7 P.S.K. Wlkp. w Biedrusku uczestniczyli w wycieczce, która tak naprawdę była ciekawą lekcją. Jej temat brzmiał „Rady na odpady”. Zajęcia były dwuetapowe. Najpierw udaliśmy się na wysypisko śmieci w Suchym Lesie. Ci, którzy byli tu po raz pierwszy zdziwieni byli faktem, że na tym terenie właściwie nieodczuwalny jest nieprzyjemny zapach, towarzyszący zwykle takim miejscom. Dlaczego tak się dzieje wyjaśniła nam oprowadzająca nas po terenie p. Dominika Błażejewska.  Po sposobie opowiadania o swoim miejscu pracy można było poznać, że jest zafascynowana działalnością tego przedsiębiorstwa. Z pasją opowiadała o sposobie składowani i przerabiania odpadów, o zagospodarowywaniu kwater, na których zakończono odbiór śmieci. Opowiadała o korzyściach, jakie daje racjonalne gospodarowanie odpadami – o biogazie i kompoście, które są wykorzystywane nie tylko na własne potrzeby wysypiska. Zakończone na punkcie widokowym zajęcia utwierdziły uczestników wycieczki w przekonaniu, że tego typu obiekty naprawdę nie szkodzą środowisku a pomagają mu.

Druga część zajęć odbyła się w Łysym Młynie – placówce dydaktycznej nadzorowanej przez Nadleśnictwo Łopuchówko. Tu czekała na nas p. Karolina Prange. Warsztaty, w których uczestniczyli uczniowie pokazały i uświadomiły, jak wielki wpływ mamy my, ludzie na otaczające nas środowisko. Poruszający film o ginących przez brak ludzkiej wyobraźni  ptakach, rozmowa na temat cierpienia dzikich zwierząt, które uzależniają się od ludzi bezmyślnie i nieświadomie je dokarmiających, stały się przyczynkiem do wyciągnięcia logicznych  wniosków na temat dobrodziejstwa segregacji śmieci.

Uczniowie wykonywali zadania polegające na wypisaniu, co w jakich pojemnikach należy składować a czego nie wolno. Opracowywali pytania, związane z ekologią, które stawiali drużynie przeciwnej  i wzajemnie oceniali poprawność odpowiedzi.  Rozwiązywali krzyżówkę. Zajęcia w chłodnym, przytulnym pomieszczeniu starego młyna były miłym relaksem w ten upalny dzień.   Po wpisie do księgi pamiątkowej wyszliśmy w plener. Spacer wokół jeziorka dostarczył ciekawych informacji na temat występującej na tym terenie flory i fauny. I choć zainteresowanie trzecioklasistów problemami ekologii i natury nieco osłabło około południa, kiedy to w Internecie pojawiły się wyniki egzaminów (wszyscy mieli przy sobie telefony komórkowe!), to wszyscy uznali wycieczkę za interesującą. Był to udany wyjazd a zdobyta wiedza przyda się w codziennym życiu.

                                                                                                                                                                                        A. Różańska i  M. Matuszak