„Tacy jak my”

To tytuł spektaklu teatralnego, jaki uczniowie klas IV- VI Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół im. 7.P.S.K.Wlkp. w Biedrusku mogli obejrzeć na scenie kina Apollo. Sztukę wystawił Wrocławski Teatr Edukacji Artenes.

Odbywająca się w świecie bliskim uczniom, bo świecie gier komputerowych sztuka, poruszała problemy nietolerancji wobec osób, z którymi zdarza nam się spotykać na co dzień.

Uczniowie, oglądając różne wydarzenia, w których uczestniczył główny bohater, mogli w wielu sytuacjach odnaleźć siebie.

Bohaterami niektórych zdarzeń były postaci z lektur (niestety nie wszystkim uczniom znanych): „Bracia Lwie Serce”, „Ten obcy”, „Tajemniczy ogród” „Oskar i pani Róża” i „Mały Książę”. Choć z pewnością nie wszystko zostało przez uczniów klasy IV i V zrozumiane, to sama wizyta w teatrze była już dla nich wyzwaniem. Musieli w skupieniu obejrzeć spektakl, wytrzymać ponad godzinę bez picia, jedzenia a przede wszystkim bez wszechobecnych w życiu ucznia telefonów komórkowych. Okazało się, że to wcale nie jest takie niemożliwe.

Uczniowie klas VI do wydarzeń przedstawionych na scenie podchodzili bardzo emocjonalnie – właściwie reagowali na grę aktorów, a wyrazem zrozumienia przedstawionego problemu były łzy w oczach wielu, po zaskakującej przemianie bohatera sztuki. Zgodnie uznali, że przedstawienie było „fajne”.

Taka recenzja z ust uczniów przekonała organizatorki wyjazdu do teatru, polonistki, że warto umożliwiać dzieciom kontakt z różnymi formami kultury.

A. Różańska