Przyjemnie i pożytecznie

18 czerwca, wynajętym w tym celu autokarem, uczniowie klasy VI szkoły podstawowej i klasy I i II gimnazjum udali się do poznańskiej Palmiarni. Tam odbyła się niecodzienna lekcja z botaniki. Były to zajęcia edukacyjne, realizowane zgodnie z podstawą programową z biologii.

Uczniowie, oprowadzani przez przewodnika, poznali najpierw historię Palmiarni. Dowiedzieliśmy się, że dziś jest to największy obiekt tego typu w Polsce, a w 1910 roku, w czasie kiedy powstał, był niewielką oranżerią, jakich wówczas było wiele.

Zwiedzaliśmy kolejne pawilony, podziwiając w każdym z nich roślinność innej strefy klimatycznej. W każdym z pawilonów przewodnik zwracał uwagę na te rośliny, których właściwości pozwalają człowiekowi na przetrwanie w warunkach dalekich od tych, jakie oferuje świat cywilizowany. Opowieści przewodnika były bardzo ciekawe, ale mieliśmy pewien niedosyt – zabrakło komentarza w pawilonie z akwariami! A przecież wiadomo, że trudno jest zmusić ucznia do czytania wiadomości zapisanych na tabliczkach informacyjnych. Z pewnością było też dużo więcej ciekawych roślin, zasługujących na uwagę.

Lekcja w Palmiarni mogła pobudzić wyobraźnię i pozwolić przenieść się do miejsc, w jakich musieli przetrwać bohaterowie literaccy np. Robinson Cruzoe. Okazuje się, że obcowanie z naturą pozwala zdobyć doświadczenia, które wykorzystać można z pożytkiem w każdych warunkach.

Po wyjściu z Palmiarni uczniowie mogli pospacerować po parku Wilsona, zrelaksować się, zapomnieć o problemach związanych ze szkołą.

Opiekę nad uczniami sprawowały: organizatorka wycieczki pani Bogumiła Machalska i nauczycielki: pani Agnieszka Drabikowska- Śrama i Anna Pakuła- Różańska.

Wycieczka zorganizowana była dzięki gminnym funduszom przeznaczonym na działalność ekologiczną.