Święta, święta i… po świętach.

        Do świąt przygotowujemy się długo, z wielkim zaangażowaniem i marzeniami, że ten magiczny czas będzie trwał bardzo długo, bo to przecież aż 3 dni świętowania. Niestety wszystko co piękne,  ważne i dobre przemija szybko, znacznie szybciej niż byśmy chcieli. Dobrze przynajmniej, że pewne obrazy długo pozostają w pamięci.

        Przygotowania do szkolnej Wigilii w Zespole Szkół im. 7. P.S.K. Wlkp. zaczęły się na długo przed świętami. W świąteczny nastrój najmłodszych wprowadziły wycieczki do fabryki bombek w Gnieźnie. Przywiezione bombki z pewnością zawisły na eksponowanym miejscu na choince. Wiele ozdób powstawało na szkolnych zajęciach i warsztatach plastycznych. Uczniowie wszystkich klas dekorowali sale przygotowanymi przez siebie ozdobami.  Najpiękniejsze, najciekawsze  prace rodzice mogli oglądać i zakupić na aukcji zorganizowanej w dniu, kiedy odbywały się konsultacje.

        Wielu uczniów wraz z rodzicami obejrzało „Jasełka uliczne”, gdzie w miłej atmosferze wprowadzeni zostali w nastrój  cudownej nocy Bożego Narodzenia.

        W przeddzień Wigilii, w szkole odbył się coroczny konkurs robienia łańcucha. W ciągu 15 minut uczniowie z wychowawcami, różnymi (dopuszczanymi przez organizatorów, tj. SU!) metodami, łączyli ogniwa łańcucha. Najpracowitsi okazali się trzecioklasiści z gimnazjum- na każdego z nich przypadło ponad 3 metry łańcucha.

        Najdłużej jednak pozostanie w pamięci uczniów dzień Wigilii. Od rana trwały przygotowania do „Wieczerzy”. Każda klasa zadbała o piękny wystrój  sali, nakrycie stołu, tradycyjne, świąteczne potrawy. Wszystkie te elementy oceniała komisja złożona z nauczycieli i przedstawicieli wszystkich klas. Zanim rozpoczęły się spotkania w klasach, wszyscy wzięli udział w koncercie kolęd i pastorałek. Każda klasa przygotowała swój repertuar, którego wykonanie również było punktowane. Na zakończenie wspólnego spotkania Mikołaj  rozdawał wszystkim prezenty.

        Podczas tego świątecznego apelu wręczono wielu uczniom nagrody za osiągnięcia w konkursach, w tym także- w konkursie na szopkę bożonarodzeniową.     

        Dzieci z klas pierwszych oraz klasy drugiej Szkoły Podstawowej,  przygotowały jasełka w oparciu o teksty Józefa Ratajczaka. Mali artyści dwukrotnie zaprezentowali przedstawienie; 20 grudnia wystąpili dla mieszkańców Biedruska w pięknych wnętrzach miejscowego pałacu, dwa dni później pokazali je podczas uroczystego apelu w szkole. Mimo dużej tremy, dzieci wspaniale wczuły się w swoje role. Pokłon Świętej Rodzinie złożyli królowie, pastuszkowie i anioły. Żywiołowo zabrzmiały kolędy i pastorałki. Solo zaśpiewali uczniowie prowadzeni przez panią Małgorzatę Andrzejczak. Dzięki rodzicom, dzieci zaprezentowały się w starannie dobranych strojach. Uzupełnieniem całości była piękna dekoracja przygotowana przez panią Marię Grzebalską. Po zakończeniu uroczystości dzieci dzieliły się wrażeniami podczas klasowych wigilii przygotowanych przez rodziców.

        Po spotkaniach z wychowawcami uczniowie w wesołych nastrojach rozeszli się do domów, by przekazać swym najbliższym moc gorących życzeń, jakie złożyła im pani dyrektor szkoły Grażyna Matysiak i wychowawcy. Mamy nadzieję, że świąteczny nastrój utrzymał się w domach  wszystkich naszych podopiecznych przez całe święta i starczyło go jeszcze na szczęśliwy początek  Nowego Roku.  

Anna Pakuła-Różańska i Renata Urbaniak

 

Konkurs szopek bożonarodzeniowych

        Konkurs szopek bożonarodzeniowych organizowany, jak co roku przez panią Elżbietę Konieczną cieszył się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział 20 uczniów. Komisja naszej szkoły w składzie p. dyrektor G. Matysiak, p. E. Drygas-Zielińska, p. B. Sulińska i p. E. Konieczna zdecydowała, że wszystkie szopki zostaną nagrodzone i ponownie będą brały udział w następnym konkursie. Za swoje zaangażowanie wszyscy wykonawcy otrzymali po dużej czekoladzie zafundowanej przez dyrektor szkoły p. G. Matysiak na bożonarodzeniowym apelu w szkole. Wszystkie szopki zostały przewiezione na następny konkurs do gimnazjum w Suchym Lesie. Organizatorami konkursu były: Komisja Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Suchy Las i Gimnazjum im. Jana Pawła w Suchym Lesie, w składzie komisji oceniającej była m.in. p. E. Konieczna. Z naszej szkoły nagrody w Suchym Lesie otrzymali:

                 Weronka Hedrych – kI. II

                 KarolinaMinge – kl. IV

                 Emilia Mondrzik – kl. V

                 Urszula Zawadzka – kl. V

                 Jakub Piksa – kl. III G

        Uroczystość wręczenia nagród miała piękną oprawę artystyczną w postaci jasełek i koncertu.

Elżbieta Drygas-Zielińska